Akkerman / Медична реформа в Україні: 5 фактів

Медична реформа в Україні: 5 фактів

от admin
0 Комментарий

Нововведення в такій серйозній соціальній сфері, як охорона здоров’я, вимагає додаткового інформування населення. Ми починаємо вивчати особливості медичної реформи.

  • «Страхова медицина», або гроші ходять за пацієнтом

У законопроекті про державні фінансові гарантії̈ надання медичних послуг та лікарських засобів пропонується, що такі гарантії будуть сплачуватися коштом «державного солідарного медичного страхування».

Конкретно про створення системи загальнообов’язкового медичного страхування не йдеться. Наразі в Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) пропонують використовувати кошти з податків, які вже сплачують в Україні.

Новий закон має лише змінити спосіб використання грошей. Бюджетні гроші виділятимуть не лікарням за їхнє існування, а, так би мовити, пацієнтам на лікування. Останні вибиратимуть собі лікаря — і держава фінансуватиме надання пацієнтам медичних послуг. Така система має повністю запрацювати з 2019 року.

  • Поява Національної служби здоров’я України (НСЗУ)

Медична реформа передбачає створення нового центрального органу влади. Однак у тексті законопроекту конкретно не вказується, як саме цей орган називатиметься. У пропозиціях Міністерства охорони здоров’я Кабміну йдеться про Національну службу здоров’я України (НСЗУ). Цьому органу має перейти значна частина повноважень самого міністерства. Служба також безпосередньо опікуватиметься тим, як втілюватимуться в життя принцип солідарного медичного страхування.

НСЗУ має отримати «найцікавіше» завдання — розподіляти гроші, тоді як МОЗ і надалі розроблятиме медичну політику. Міністр охорони здоров’я Уляна Супрун зазначала, що НСЗУ стане «сильним національним закупівельником».

Тобто установа від імені держави сплачуватиме за надані громадянам медичні послуги та ліки. Перелік послуг, якими зможе скористатися пацієнт, та ліків також визначатиме Національна служба здоров’я України. Вона укладатиме й контракти з «якісними постачальниками», тоді як лікарні, де вимагають хабарі чи погано надають медичні послуги, договорів з державою не отримають.

У 2017 році на медицину виділили близько 70 мільярдів гривень, що дорівнює 3,5% ВВП. Окремі депутати та громадські активісти вважають, що у НСЗУ буде створенийвеличезний простір для корупції.

  • Гарантований пакет лікування

Ще однією новацією має стати так званий«державнийгарантований пакет» з певного набору медичних послуг та препаратів.Цей перелік, складений НСЗУ, має ще затверджуватися урядом. Кабмін також може його розширити.

Законопроект пропонує гарантувати повну оплату державою екстреної, первинної та паліативної допомоги. Доплачувати громадяни матимуть за спеціалізовану та високоспеціалізовану – вторинну та третинну – медичну допомогу.

Критики реформи у Верховній Раді вважають незрозумілим потенційний набір послуг у пакеті, ціни, а також частку, яку змушені будуть доплачувати громадяни. Закидають і невизначеність, наприклад, щодо оплат за планові операції.

 Законопроект No6327 також передбачає, що громадяни матимуть «можливість вибору лікаря… у порядку, встановленому законодавством». Представники МОЗ у численних інтерв’ю роз’яснюють, що за реформи кожен українець зможе укласти договір з тим лікарем, якиййому подобається.

Вважається, що це сприятиме як конкуренції між лікарями, так і зростанню їхньої зарплатні, адже за попередніми даними один пацієнт приноситиме медику-фахівцеві близько 210 гривень на рік.

Очікується, що кожен лікар опікуватиметься в середньому 2 000 пацієнтів. З цього розрахунку лікар зароблятиме близько 35 тисяч гривень на місяць — до оподаткування. Якщо підопічні пацієнти показуватимуть добре здоров’я, додають у експертній групі підтримки медреформи, лікарі отримуватимуть бонуси.

  • Міжнародні схеми лікування

Стандартизація «гарантованого пакету» та централізовані держзакупівлі медичних послуг потребуватимуть єдиного порядку лікування пацієнтів. У МОЗ обіцяють, що в Україні застосовуватимуть схвалені міжнародні практики — так звані протоколи лікування. У них для конкретних хвороб чітко вказані методи лікування й ліки, які має використовувати медик.

*При нформаційній  підтримці  Білгород-Дністровської міської організації БПП «Солідарність»

0 Комментарий
0

You may also like